Exkurze do Osvětimi

V pátek 28. 4. 2023 jsme se s žáky 8. a 9. tříd vypravili na exkurzi do komplexu nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů Auschwitz - Birkenau v Osvětimi. Po příjezdu do tábora jsme si s česky mluvícími průvodkyněmi prohlédli rozsáhlé muzeum Auschwitz. Prošli jsme si muzejní expozice, baráky, plynovou komoru a krematorium. Zapůsobily na nás zejména vystavené fotografie a předměty zavražděných lidí, např. vitríny plné bot, ortéz, kufrů, brýlí či 2 tuny ostříhaných ženských vlasů. Šokující byla také rozsáhlost tábora Birkenau, kde jsme navštívili mj. památník věnovaný obětem holokaustu.
Poté jsme navštívili Krakov, druhé největší město Polska. Za nádherného počasí jsme absolvovali procházku malebným Starým Městem, vyšli na královský hrad Wawel a prohlédli jsme si také draka, chrlícího oheň. Na Rynku Głównym jsme měli rozchod a každý už naložil s volným časem podle svého. Někdo si prošel rozlehlé náměstí a historické uličky, jiní se věnovali nákupu suvenýrů, další zase testovali svou polštinu/angličtinu při nákupu občerstvení.
Exkurze v nás všech zanechala velmi silný dojem a mnoho lidí si díky ní uvědomilo, jak křehký může život být. Šlo o velmi smutnou, ale zajímavou zkušenost, která v nás zůstane po celý život.
Iva Konečná, Lenka Klabačková a Marcela Tomancová

Příspěvky žáků:
Z Osvětimi jsem měla celý víkend noční můry. Nejvíce mě při exkurzi v Osvětimi dojaly botičky malých nevinných dětí. Měla jsem zvláštní pocit, Měla jsem husí kůži a mráz po celém těle. Ale výlet v Krakově byl super. Plno zábavy a nových zážitků. Škoda, že na rozchod nebylo více času, náměstí bylo totiž strašně velké, takže jsme nestihli projít ani polovinu.
Celý výlet na mě dolehl až tak nějak později. Když si uvědomím, co všechno tam museli ti lidé prožívat, ovlivnilo to můj pohled na lidi a celkově na svět… Není to pro každého, slabší povahy by tam jezdit neměly.
V Osvětimi byla velmi tíživá a skličující atmosféra. Měli jsme milou průvodkyni, která nám vše povyprávěla. Poté jsme jeli do Krakova, kde jsme měli čas si koupit suvenýry a šanci (v celou hodinu) slyšet tzv. poplach trumpetou. Výlet se mi velice líbil. Nevím, jestli bych se do Osvětimi vrátila, ale do Krakova určitě ano.

[nggallery id=364]

 

 

No Comments Yet.

Komentujte