Kučerka v Budapešti

Posledního listopadového dne jsme se v brzkých ranních hodinách sešli se žáky druhého stupně a vydali jsme se do předvánoční Budapešti. Zájezd do Budapešti, hlavního města Maďarska, naše škola organizovala vůbec poprvé. Využili jsme služeb našeho dlouholetého průvodce pana Dudy a spolu s ním jsme se vydali na dlouhou, šestihodinovou cestu. Ta nám nakonec utekla překvapivě rychle a kolem desáté hodiny jsme dorazili k cíli. Budapešť nás přivítala zamračenou oblohou a mrazivým chladem. Ten, kdo se pořádně oblékl a nezapomněl rukavice, šálu a čepici, byl nepochybně velmi rád.

První zastávka byla na Budínské straně Budapešti, na Gellértově hoře, odkud se nám naskytl panoramatický výhled na centrum Budapešti, Dunaj, Parlament a Hradní vrch. Prošli jsme místní Citadelu a autobusem jsme se přesunuli na protější kopec, na tzv. Hradní vrch, kde se nachází nejvýznamnější památky maďarského národa. Pan průvodce Duda nás seznámil s historií Maďarska a vybral pro nás ty nejzajímavější místa. Měli jsme možnost vidět přehlídku hradní stráže, Budínský hrad, Rybářskou baštu a Matyášův chrám s překrásnou výzdobou.

Poté jsme se přesunuli po řetězovém mostě přes Dunaj do Pešti. Navštívili jsme adventní trhy, kde jsme si dali hodinový rozchod. Většina si zašla na oběd a ti, kteří mají rádi trdelníky, si mohli vyzkoušet maďarskou verzi doslova obřích rozměrů. Myslím, že každému chutnala. Další zastávka naší exkurze byla v Bazilice svatého Štěpána. Zde jsme byli všichni zvědaví na mumifikovanou ruku sv. Štěpána, zakladatele uherského státu, v relikviáři. Po krátkém ohřátí v Bazilice jsme se vydali uličkami k maďarskému Parlamentu. Neogotická stavba nám vzala dech, protože je opravdu monstrózní.

Po setmění jsme se jinou cestou vrátili, nádherně osvětlenými uličkami, zpátky na vánoční trhy, kde jsme měli poslední možnost utratit forinty a nakoupit suvenýry. Osvětlená předvánoční Budapešť byla nádherná, a jelikož nám zbylo ještě trochu času, na místo srazu jsme se přesunuli metrem, které je druhé nejstarší na světě. Svezli jsme se opravdu historickými vagóny a měli jsme možnost vidět starobylá nástupiště. Cesta metrem nás velmi potěšila, protože po celém dni jsme už byli všichni dost unavení, uchození a zmrzlí. Úlevně jsme vydechli, když jsme si konečně sedli v autobuse a vydali jsme se zpátky domů. Většina si na zpáteční cestě zdřímla a kolem půlnoci jsme spokojení a unavení dorazili zpátky ke škole. Exkurze do Budapešti se nám velmi líbila, a i přes nepřízeň počasí jsme si ji všichni užili.

Iva Konečná, Tereza Krčíková
[nggallery id=279]

No Comments Yet.

Komentujte