Ponožkový den u Světlušek

V den 21.3. se „slaví“ mezinárodní den Downova syndromu. Obecně se tento den označuje také jako „Ponožkový den“, kdy si vezmeme na každou nožku jinou ponožku, a vyjadřujeme tak solidárnost s danými lidmi, vyjadřujeme jim podporu. Dáváme tímto gestem najevo, že o postižení víme, a ač jsme každý jiný, i přesto jsme všichni součástí jedné společnosti.
Ve třídě Světlušky jsme si tento den letos udělali po svém. Třída je plná předškoláků, kteří si již spoustu věcí uvědomují a chápou. Nejprve jsme si vyrobili velký prospekt do šatny pro rodiče plný malovaných ponožek, abychom i je nabádali a informovali o jednom „bláznivém“ a uvolněném dni, kdy mohou do práce vyrazit s různými ponožkami. Hned v úvodu daného dne jsme si pustili krátký videodokument o zmíněném postižení, spolu s fotografiemi a vysvětlením, jak to tedy celé je s „jinými“ lidmi.
Celým dnem nás doprovázely naše bláznivě barevné ponožky. Díky nim jsme si zaskotačili na divoké ponožkové diskotéce, a dokonce jsme podle nich hádali schované kamarády, kterým byly vidět pouze ty „popletené“ ponožky. Také jsme si spolu zacvičili, kdy jsme nakonec dali všichni nohy dohromady, až nám vzniklo krásné srdíčko. Nechyběla ani hra na hledání správných párů ponožek. Děti měly na zádech jeden obrázek ponožky, na který se okolo doptávali otázkami, jak ponožka vypadá, a podle toho se navzájem hledali. Hra měla veliký úspěch a každý sám zjistil, zda umí kamarádovi odpovědět na otázku, ba dokonce něco konkrétně slovně popsat. A protože jsme už šikovní školáci, bravurně jsme zvládli ponožky také věšet na prádelní šňůru s pomocí kolíčků.
Vše jsme si náramně užili! Velký dík patří také rodičům, protože se zapojily všechny děti. Těší mne, že jsme mohli některé rodiče poučit a informovat, že takový den existuje a proč. Už se těšíme na další netradiční významný den, který si spolu oslavíme a na další nové informace, které se při tom dozvíme!
Bc. Lenka Ďuríšková

dav

dav

dav

No Comments Yet.

Komentujte