Vánoce na dědině: naši předškoláci se vrátili do starých časů

V pátek 8. prosince zamířily děti z naší školky třídy berušek a motýlků do Rožnova pod Radhoštěm, aby navštívily místní skanzen, kde pro ně byl objednaný výukový program Vánoce na dědině. 
Na celé odpoledne se děti přenesly do dob našich praprapra…prababiček a jako malí koledníci obcházeli zasněženou vesničkou chaloupku po chaloupce. Dozvěděly se, jak lidé tehdy žili, pracovali, jak se připravovali na zimu, které vánoční zvyky a tradice dodržovali.  Při procházce valašskou dědinou potkaly děti také čerty a Mikuláše. Překvapilo je, že čerti nebyli černí, ale bílí jako ovečky, které spatřily u jedné z chaloupek. Za zazpívanou koledu obdaroval Mikuláš děti sušenými jablíčky. Exkurzi završili předškoláci v chaloupce, kde na ně kromě zajímavého vyprávění čekala také voňavá svačinka: perník a čaj z devatera bylin. Snad si děti některý z tradičních vánočních zvyků valašské dědiny přenesou do svých domovů, a sobě i rodičům tak zpestří čekání na Ježíška.

No Comments Yet.

Komentujte